ORIGIN officially inaugurated production for its ultra-fast EV charging stations in Türkiye

Back
September 26, 2023
Türkiye

ORIGIN launches production of ultra-fast charging stations for electric vehicles in Türkiye, aiming to contribute to Türkiye's vision of becoming a leader in sustainable transport with the support of the Presidential Investment Office.
ORIGIN, a technology company providing innovative charging solutions for electric vehicles (EVs), has officially launched the production of state-of-the-art ultra-fast charging stations in Türkiye. With this important step, ORIGIN underlines its determination to advance e-mobility and also sets an example for the support of the Presidential Investment Office in investment processes.
The new ultra-fast charging stations  will strategically located across Türkiye, and set to redefine the electric vehicle charging sector. Based on advanced technology and focused on speed, these stations will provide high charging speeds for EV owners, significantly reducing charging times and providing ease of use for drivers.
Ömer Yavuz Göl and Ömer Derya Dinç, ORIGIN Türkiye managers, said: "We are delighted to start production of ultra-fast charging stations in Türkiye. This achievement is a testament to our commitment to providing reliable and efficient charging solutions to the growing community of EV owners in our country. "We would like to express our sincere gratitude to the Presidential Investment Office for their continued support throughout this period."


A. Burak Dağlıoğlu, President of the Presidential Investment Office, said: "With sustainability being a priority in the transformation of Türkiye's mobility ecosystem, interest in electric vehicles is growing rapidly. In this regard, the number and production of electric vehicle charging units, which are important elements for the widespread use of vehicles among users, are also gaining importance. The production of these units in our country is crucial for the development of the sector and is one of our priorities as the Presidential Investment Office. "We welcome ORIGIN, which has started the production of charging stations in our country with a greenfield investment, and thank them for contributing to the growth of the sector with this investment," he said.
One of the main reasons why EVs have not taken off is the accessibility and efficiency of the charging infrastructure. Aiming to accelerate the transition to sustainable transport, ORIGIN's ultra-fast charging stations will contribute to a greener future; user-friendly interfaces, electronic protection, the ability to charge two units simultaneously with DC, robust safety protocols, indoor climate control in the enclosure, the ability to provide hassle-free service and a variety of connectors.

It has advanced features such as options. In its commitment to reliability and customer satisfaction, ORIGIN ensures that EV owners can charge their vehicles with the confidence that they are using technology that meets the highest industry standards.
Through continued research and development, ORIGIN aims to play an important role in the development of Türkiye's charging infrastructure by producing reliable charging stations. These efforts aim to effectively reduce carbon emissions, in line with Türkiye's vision to be a leader in sustainable transport.
For more information about ORIGIN and its portfolio of ultra-fast charging stations, please visit origincharge.com.

About ORIGIN

ORIGIN is a technology company providing innovative charging solutions for electric vehicles. With a focus on speed, reliability and customer satisfaction, ORIGIN aims to redefine the charging experience for electric vehicle owners. The company is dedicated to supporting the transition to sustainable transport and promoting a greener future.

T.R. About the Presidential Investment Office

T.R. The Presidential Investment Office is the only official organisation that has taken on the task of presenting Türkiye's investment opportunities to the global business community and assisting investors at every stage of their investment in Türkiye. It supports technology-intensive, high value-added and job-creating investments and helps investors achieve the highest level of efficiency from their investments in Türkiye through its one-stop office approach and wide range of services. With a strong, resilient and fast-growing economy, Türkiye offers investor-friendly policies to attract sustainable international direct investment and provides access to global markets at the crossroads of Europe, Asia and Africa, as well as a deep talent pool.

ORIGIN ultra hızlı elektrikli araç şarj cihazlarının üretimine başlıyor

Türkiye’de elektrikli araçlar için ultra hızlı şarj istasyonları üretimine başlayan ORIGIN, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin desteğiyle Türkiye'nin sürdürülebilir ulaşımda liderlik yapma vizyonuna katkı sağlamayı amaçlıyor.
Elektrikli araçlar (EV) için yenilikçi şarj çözümleri sunan teknoloji şirketi ORIGIN, Türkiye'deki son teknoloji ultra hızlı şarj istasyonlarının üretimine resmi olarak başlıyor. Bu önemli adımla e-mobiliteyi ileriye taşıma konusundaki kararlılığını vurgulayan ORIGIN, aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin yatırım süreçlerinde sağladığı destekler için bir örnek teşkil ediyor.


Türkiye genelinde stratejik olarak konumlandırılan yeni ultra hızlı şarj istasyonları, elektrikli araç şarj alanını yeniden tanımlamaya aday. İleri teknolojiye dayalı ve hız odaklı olan bu istasyonlar, EV sahiplerine yüksek şarj hızları sağlayarak, şarj sürelerini önemli ölçüde azaltıyor ve sürücüler için kullanım kolaylığı sağlıyor.


ORIGIN Türkiye Yöneticilerinden Ömer Yavuz Göl ve Ömer Derya Dinç “Türkiye'de ultra hızlı şarj istasyonlarının üretimine başlamak bizi heyecanlandırıyor. Bu başarı, ülkemizdeki büyüyen EV sahibi topluluğuna güvenilir  ve verimli şarj çözümleri sunma konusundaki kararlılığımızın bir kanıtı. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’ne bu dönem boyunca süregelen destekleri için içten teşekkürlerimizi iletiyoruz” dedi.


Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı A. Burak Dağlıoğlu, “Türkiye mobilite ekosisteminin dönüşümünde sürdürülebilirlik öncelikleri ile elektrikli araçlara olan ilgi hızla artıyor. Bu minvalde, araçların kullanıcı nezdinde yaygınlaşması için önemli unsurlardan olan elektrikli araç şarj ünitelerinin sayısı ve üretimi de önem kazanıyor. Bu ünitelerin ülkemizde üretimi sektörün gelişimi açısından kritik önem taşımakla beraber Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi olarak önceliklerimizdendir. Sıfırdan yatırım ile şarj istasyonlarının ülkemizde üretimine başlayan ORIGIN şirketine ‘hoş geldiniz’ der, bu yatırım ile sektörün büyümesine katkılarından dolayı teşekkür ederiz” dedi.  


EV’nin yaygınlaşamamasının ana nedenlerinden biri; şarj altyapısı erişilebilirliği ve verimliliği. Sürdürülebilir ulaşıma doğru bir geçişi hızlandırmayı amaçlayarak, daha yeşil bir geleceğe katkı sağlayacak ORIGIN'in ultra hızlı şarj istasyonları; kullanıcı dostu arayüzler, elektronik koruma, doğrudan akım ile iki üniteyi aynı anda şarj etme yeteneği, sağlam güvenlik protokolleri, muhafazada iç mekan iklim kontrolü, sorunsuz servis sağlama yeteneği ve çeşitli konektör seçenekleri gibi gelişmiş özelliklere sahip. ORIGIN, güvenilirlik ve müşteri memnuniyetine olan bağlılığı açısından EV sahiplerinin en yüksek endüstri standartlarına uygun teknoloji kullandığından emin olarak araçlarını şarj edebileceklerini garanti ediyor.


Araştırma ve geliştirmeye devam eden ORIGIN, güvenilir şarj istasyonları üreterek Türkiye'nin şarj altyapısını geliştirmede önemli bir rol üstlenmek istiyor. Bu çaba, Türkiye'nin sürdürülebilir ulaşımda liderlik yapma vizyonuyla uyumlu bir şekilde, karbon emisyonlarını etkili bir şekilde azaltmayı amaçlıyor.
ORIGIN ve ultra hızlı şarj istasyonları portföyü hakkında daha fazla bilgi için lütfen www.origincharge.com adresini ziyaret edin.

ORIGIN Hakkında

ORIGIN, elektrikli araçlar için yenilikçi şarj çözümleri sunan bir teknoloji şirketidir. Hız, güvenilirlik ve müşteri memnuniyetine odaklanan ORIGIN, elektrikli araç sahipleri için şarj deneyimini yeniden tanımlamayı amaçlamaktadır. Şirket, sürdürülebilir ulaşıma geçişi desteklemeye ve daha çevreci bir geleceği teşvik etmeye adanmıştır.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Hakkında

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Türkiye'nin sunduğu yatırım fırsatlarını küresel iş dünyasına tanıtma ve yatırımcılara Türkiye'ye yapacakları yatırımın her aşamasında destek verme görevini üstlenmiş tek resmi kuruluştur. Dünya genelinde faaliyet gösteren Yatırım Ofisi; teknoloji yoğun, katma değeri yüksek ve istihdam oluşturan yatırımları desteklemekte, tek durak ofis yaklaşımı ve geniş hizmet yelpazesiyle yatırımcıların Türkiye'deki yatırımlarından en yüksek düzeyde verim sağlamasını kolaylaştırmaktadır. Güçlü, dayanıklı ve hızlı büyüyen ekonomisiyle Türkiye, sürdürülebilir uluslararası doğrudan yatırımlar çekmek için yatırımcı dostu politikalar sunmakta ve geniş yetenek havuzunun yanı sıra Avrupa, Asya ve Afrika'nın kesiştiği noktada küresel pazarlara erişim sağlamaktadır.

No items found.